Vystupující - přednášky

Mgr. Radka Holická

Jsem fyzioterapeutka a lektorka jógy. Jóga mi vstoupila do života v roce 2011 a můj život změnila. Zjistila jsem, že je v řadě principů podobná moderní fyzioterapii, a tak ve své praxi kombinuji jógu v rámci fyzioterapie a fyzioterapii v rámci mých jógových lekcí. Tato kombinace mi přijde jako ideální spojení pro terapii řady obtíží.

KYČELNÍ KLOUB A JÓGA Kyčelní kloub je největším kloubem těla, stojí uprostřed a střetávají se v něm síly jak z dolní končetiny, tak horní části těla. Je to také kloub, kde na jeho rozsahy mají velký vliv anatomické predispozice každého z nás. Velká část jógových pozic je zaměřena právě na ,,otevření" kyčelních kloubů. Ne u každého můžeme dosáhnout velkých rozsahů a snaha o jejich dosažení může v budoucnu vést k poranění, která výrazně ovlivní další jógovou praxi. Ukážeme si variabilitu stavby kyčelního kloubu, jak ovlivňuje dosažení jógových pozic a jaké problémy můžeme často v kyčelních kloubech objevit.

PhDr. Zuzana Kornatovská, Ph.D., DiS.

Spolupracuje s odborníky v ČR i v zahraničí (např. Bulharsko, Kanada, Německo, Indie, Japonsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Slovinsko, Slovensko a UK) v oblasti podpory zdraví, zdraví a jógy. Publikovala v ČR i v zahraničí výstupy zaměřené na výchovu ke zdraví, cirkadiánní rytmy, jógu a aplikované pohybové aktivity. Významná je její výzkumná spolupráce s vysokoškolskými pracovišti v Japonsku a v Kanadě v oblasti výchovy ke zdraví, speciální pedagogiky a aplikovaných pohybových aktivitách, včetně jógy pro osoby s mentálním postižením, a dále s postižením sluchovým, zrakovým a tělesným. Specializuje se na aplikaci jógy v edukační praxi. Praktikuje jógu od dětství. Od roku 1998 je aktivní cvičitelkou jógy. Zaměřuje se na systém Pramhans Svámího Mahéšvaránangy. Jógu v denním životě. Významné a inspirativní jsou její zkušenosti se cvičením jógy u osob se sklerózou multiplex.

Jógový spánek – jóga nidra:
V dnešní společnosti lidé včetně dětí často zažívají zvýšené psychické napětí a stres, které jsou způsobeny zvýšenými nároky na výkon, zvýšeným napětím v rodině, uspěchaným životním stylem, televizí, reklamou a dalšími vlivy IT technologií. Pokud člověk neví, jak se odreagovat a uvolnit se, stres se dříve nebo později projeví fyzickým nebo psychickým onemocněním. Jóga nidra je velmi účinné jógové cvičení proti stresu a psychickému napětí, je to hluboká relaxační technika, při které jsou lidé mezi vědomím a podvědomím. Pomáhá také řešit problém psychického napětí a negativních psychických stavů. Jóga nidra se dá naučit pouze pod vedením zkušeného lektora jógy, který ví, jak člověka dovést do hluboké relaxace a zase zpět. Jóga nidra je kontraindikována u duševně nemocných osob, například se schizofrenií. Naopak, toto cvičení se velmi doporučuje lidem s neurózou. Praktická část techniky Jóga nidra bude zaměřena na: relaxační pozici, použití hudby; sankalpa (předsevzetí, přání); léčení, regeneraci, aplikaci techniky jóga nidra a specifika techniky u dětí.

Prof. Milada Krejčí, PhD.

Profesorka kinantropologie – prorektorka pro vědu a výzkum; vedoucí oddělení wellness; předsedkyně Společnosti pro výzkum ve Wellness ; členka rady Českého wellness institutu; členka vědecké rady České asociace aplikovaných pohybových aktivit. Hodnotitelka odborného panelu Lékařské a zdravotnické vědy, Vládní rada pro vědu, výzkum a inovace, Úřad vlády ČR.

Zaměřuje se na výuku předmětů v magisterském studijním programu: Aktivní životní styl a cirkadiánní preference, Zdraví prevence a wellness ve 21. století; Filozofické a interkulturní aspekty wellness; Jóga; Relaxační techniky. Jógu cvičí od roku 1987. Od roku 1994 si pravidelně obnovuje licenci mezinárodní lektorky jógy v Systému jógy v denním životě. Za výuku a výzkum jógy získala jedno národní a jedno mezinárodní ocenění. Zastupovala Českou republiku v Indii na mezinárodním kongresu v Dillí u příležitosti 1. mezinárodního dne Jógy 21. června 2015.

Účinky a přínosy cvičení jógových sestav: Jógové sestavy se těší velké oblibě. Sestavy vytvářejí z hlediska působení na organismus harmonizující tělesné, duševní a duchovní efekty. Jedná se vždy o celek vzájemně se doplňujících poloh. Sestavy vedou k pocitům tělesné pohody, neboť posilují, protahují a uvolňují svalstvo celého těla, zlepšují pohyblivost páteře a ovlivňují činnost žláz. Je posilován imunitní systém a zvyšuje se tak odolnost proti infekcím. Dále je harmonizován nervový systém a posilována pohybová paměť. V příspěvku a v praktických prezentacích je zdůrazněn duchovní přínos sestav. Jógová sestava jako výraz harmonie, pozdravu nebo modlitby může pomoci člověku přesáhnout všední stav, prociťovat propojení s vlastním „Já“ a díky myšlenkovému uvolnění lze dosáhnout uvědomění si duchovní proměny, která není běžně přístupná. Osvědčené soustavy pohybů a poloh, jako jsou tradiční jógové sestavy, jsou mnohdy označovány jako tzv. „kosmický tanec“. Jistě zde spolupůsobí propojení pohybů s rytmem dechu a pohroužením. Praxe je zaměřena na využití sestav jako samostatného cvičení nebo jako rozcvičení velkých svalových skupin a celého těla před prováděním ásan nebo jiných pohybových aktivit, a dále jako cyklus ásan s delšími výdržemi v jednotlivých polohách. Antistresové využití jógových sestav. Cvičení sestav s mantrami. Praktický nácvik 4- 5 sestav vhodných pro pravidelné využití v životě. Specifika cvičení sestav s dětmi a dospívajícími. Význam sestav v seniorském věku. Možnosti cvičení sestav na vozíku, na židli.

Yogi Sat Nath

Nositel nejvyšší iniciace tradice Náthů (původců Hatha yógy) a po absolvování tradičního výcviku nositel titulu Daršaný yógi (sjednoceného vhledu do reality). Pragmatický mentor univerzalismu a holistického přístupu k životu. Vizionář a terapeut, ale také zahradník a bubeník. Zakladatel a Guru ášramu v Dolní Čermné (www.yogashrama.cz) a Guru Gorakhnath Yogashrama v Indii (www.yogashrama.in).

Přednáška – Tantra jóga
Sat Nath se bude věnovat vysvětlení tradice Tantra jógy. Osvětlí historii, tradici, způsoby praxe. Bude se věnovat typologii aspirantů, základním principům a pojmům. Vysvětlí zhrubohmotňování manifestace, zpětný tok sublimace sexuálních tekutin, transmutaci elementární podstaty hmoty, kultivaci a potenciál sexuálních tekutin a sexuality. Budou popsány také aspekty a obětiny tantrických rituálů.

MUDr. Jan Galuszka, Ph.D.

Vysokoškolské vzdělání: promoce na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v roce 1984, doktorandské studium na LF UP Olomouc s obhájením titulu Ph.D. v 2003, atestace z vnitřního lékařství I. stupně 1988, atestace z vnitřního lékařství II. stupně; 1992, atestace z kardiologie 2011, certifikovaná zkouška z akupunktury IPVZ Praha 2018. Specializovaný trénink: Autonomic Laboratory: Indications, standard tests,; interpretation of results and common pitfalls (2007), Master Class on TLoC and Syncope; (2010, Fourth Training Course on the Use of Cardiopulmonary Excercise Testing in Cardiology (2014). Licence pro vnitřní lékařství, kardiologii, echokardiografii, abdominální sonografii. Praxe: Nemocnice Třinec Podlesí, Nemocnice Šumperk, Fakultní nemocnice Olomouc, I. interní klinika – kardiologická, II. Interní klinika, Lékařská fakulta UP Olomouc, Fakulta zdravotnických věd UP Olomouc. Zahraniční zkušenosti: Holandsko, Dánsko, Wales, USA, Čína. Profesní zaměření: Kardiální autonomní nervový systém, neurokardiologie, regulace srdečního rytmu a krevního tlaku, srdeční arytmie, hypertenze, ortostatická intolerance, neinvazivní kardiologická diagnostika, obstrukční spánková apnoe. Odborné aktivity: aktivní účast na odborných konferencí doma i v zahraniční (Evropa, USA, Asie). Autor a spoluautor více než 4 desítek odborných článků. Členství v odborných společnostech: Česká kardiologická společnost, Evropská kardiologická společnost, Česká internistická společnost, Česká společnost pro hypertenzi, Česká akupunkturistická společnost.

PŘEDNÁŠKA: JÓGA A OBĚHOVÝ SYSTÉM VE ZDRAVÍ I NEMOCI Poznámky k historii jógy. Současné podoby jógy, její principy a základní termíny. Zdravotní limity v jógové praxi. Souhrn základů reflexní kontroly kardiovaskulárního systému Zdravotní účinky jógy a její účast v modulaci regulačních mechanismů krevního oběhu z pohledu klinické neurokardiologie. Klinická část přednášky se zaměřením na jógu v kontextu vybraných chorobných stavů ve světle medicíny založené na důkazech.

Doc. PhDr. Pavel Strnad, CSc.

V letech 1963 – 1968 studoval na FTVS UK v Praze, se zaměřením na učitelství tělesné výchovy a geografii, rozšířené navíc o specializaci ve sportovní gymnastice. 2. 7. 1973 ukončil rigorózní řízení filozofickým doktorátem. 1. 4 .1982 ukončil vědeckou výchovu v oboru teorie vyučování tělesné výchovy a habilitoval 12. 3. 1987 v oboru didaktika tělesné výchovy. Dosud je učitelem předmětů na UK FTVS: Zdravotní TV, Prevence vertebrogenních poruch, Jóga, Kurz zdravotní TV a Lukostřelba. Od r. 2012 – dosud, realizátor a garant tříletého vzdělávacího kurzu Jóga a jógová terapie v rámci celoživotního vzdělávání.

Přednáška: Studium Jógy na Universitě Karlově, Fakultě tělesné výchovy a sportu FTVS
Jóga je prastarý zdravotně tělovýchovný systém. Může být vzorem i všem vzdělávacím systémům novějším i tvůrcům, kteří se snaží stávající vzdělávací systém zdokonalit. Své pevné zakotvení má v etických zásadách, jejichž společným jmenovatelem je pravda. Z hlediska zdokonalování individuálního lidského života je v jejím systému na vše upozorněno. Svojí teorií a praxí nás vychovává a vzdělává jako celek a zve nás k povinnosti konat prospěšnou práci pro společnost. Jóga nám nic nevnucuje, vede nás k vlastnímu uvažování a k hledání pravdivého poznání. Jde jí o pravdu, kterou ve svém životě hledal, nalezl a vyučoval učitel a rektor Univerzity Karlovy, Mistr Jan Hus.

Guru Yogi Suraj Náth Ji

1973-1977 studium filozofie na New arts and commerce college, Ahmednagar a Pune University.
1988 Iniciační obřad Chotti Diksha ze strany Guru Yogi Buddha Nath Ji
1992 Iniciační obřad Cheera Diksha ze strany Guru Yogi Bij Nath Ji
1990-1991 studium jógy na Kaivala Dham Yoga Collage, Lonevala
1991-2000 Vipassana International Academy Dhamagiri, Igatpuri, Nashik

Autor knihy "Insight into religion and meditation"

Základy života, spirituality a meditace: V celém našem životě existují v podstatě jen dva různé potenciály: 1. Pozornost nebo účast. 2. Myšlení nebo myšlení. Tito dva nejsou protiklady, ale v podstatě jsou odlišný; a v naší mysli, vědomí, není žádný jiný potenciál.



Mgr. Kateřina Podlešáková Ph.D

S jógou jsem se poprvé setkala v rámci ročního studijního pobytu v USA kde právě v té době komerčně rychle expandovala. Na následné cestě k nalezení „toho pravého” jsem se učila od mnoha učitelů: Míla Savitrí Mrnuštíková mi poprvé ukázala jiný aspekt jógy než ten "fyzický", Jiří Hájek nabídl zavnímat tradiční "českou školu". U indického učitele Deepak Kumara jsem začala prozkoumávat aspekty dechu. Komplexnější jógový výcvik Jóga jako vědomá cesta (pod záštitou Lucie Königové) mi pak představil moderní aspekty jógy na bázi fyzio-psycho-neurologie. Něco však stále chybělo. Až po návštěvě tradičního ašrámu v Dolní Čermné a setkání s Gurujim Yogi Sat Nathem jsem začala jógu vnímat jako celek, přestala jsem hledat. Nadešel čas intenzivní sádhany.

Postupným prohlubováním praxe jógy a ovlivněna předešlým studiem a vědeckou praxí v biochemii jsem se začala přirozeně ptát, co je „zdravé“. Pozorovala jsem, že to, co je prospěšné pro jednoho, jinému tolik neprospívá. Odpovědi jsem postupně začala nacházet v ájurvédě. Vystudovala jsem tříletý obor "Ájurvédský terapeut" v Ájurvédské Gurukule pod vedením MUDr. Martiny Ziskové. Studium bylo završeno klinickým studijním pobytem na ájurvédské klinice Gomatek v Goa (Indie).Převést teorii do praxe však není vůbec snadné a zde patří můj velký dík ájurvédské lékařce (a mé blízké přítelkyni) Vaidye Sayali Dhodapkar, od které mám tu čest se učit klinickému smýšlení (a vnímání) přímo u pacientů.

Co je a co není ájurvéda aneb proč a jak aplikovat ájurvédu u nás? Na ájurvédě je velmi zajímavé, že jakkoli je to stará věda (véda), je velmi univerzální a použitelná kdykoliv a kdekoliv. Proto i u nás v moderní Evropě, v České republice, má své místo. Ájurvéda je v první řadě systém, jež má svá pravidla a zákonitosti aplikovatelné v souvislostech ke stavu a danostem každého jednotlivce. Cílem této přednášky je seznámit posluchače se základními ájurvédskými principy, které mohou začít aplikovat do svých životů nejlépe hned.



Doc. RNDr. Michaela Sedlářová, Ph.D.

Olomouc, PřF UP a yoga jsou součástí mého života od r. 1992. Při studiu i pozdější práci mě pohyb léčil. Snažím si propojovat exaktní vědecké poznatky v oblasti mikrobiologie a mykologie s yogou, TČM a pohybovými aktivitami. Jsem členkou České mikrobiomové společnosti ČLK JEP, členkou výboru České fytopatologické společnosti, sekretář České vědecké společnosti pro mykologii. Od studií se zabývám zážitkovou pedagogikou a od r. 2018 lektoruji yogu či meditace v ČJ i AJ pro přátele, studenty a zaměstnance UP, vedu workshopy pro seniory, dětskou univerzitu a učitele biologie.

„DRUHÝ MOZEK“ MIKROBION A YOGA. Mikrobiom našeho těla je jeho důležitou řídící součástí - signálními molekulami je propojen s mozkem a dalšími orgány v těle, významně ovlivňuje naše prožívání a imunitu. Proto je mikrobiom střeva označován jako druhý mozek. Naše neviditelné „podnájemníky“ můžeme ovlivnit výběrem stravy, používáním léků a dezinfekce, pobytem v přírodě, spánkem, pohybovou aktivitou. Prostřednictvím asán a dechových technik cíleně působíme na polohu a prokrvení orgánů, a zároveň měníme dynamiku v mikrobiálních biofilmech.