Vystupující - přednášky

Pavel Strnad: Studium Jógy na Universitě Karlově, Fakultě tělesné výchovy a sportu FTVS 24. 8. 2024 (10:45-11:15)

V letech 1963 – 1968 studoval na FTVS UK v Praze, se zaměřením na učitelství tělesné výchovy a geografii, rozšířené navíc o specializaci ve sportovní gymnastice. 2. 7. 1973 ukončil rigorózní řízení filozofickým doktorátem. 1. 4 .1982 ukončil vědeckou výchovu v oboru teorie vyučování tělesné výchovy a habilitoval 12. 3. 1987 v oboru didaktika tělesné výchovy. Dosud je učitelem předmětů na UK FTVS: Zdravotní TV, Prevence vertebrogenních poruch, Jóga, Kurz zdravotní TV a Lukostřelba. Od r. 2012 – dosud, realizátor a garant tříletého vzdělávacího kurzu Jóga a jógová terapie v rámci celoživotního vzdělávání. Jóga je prastarý zdravotně tělovýchovný systém. Může být vzorem i všem vzdělávacím systémům novějším i tvůrcům, kteří se snaží stávající vzdělávací systém zdokonalit. Své pevné zakotvení má v etických zásadách, jejichž společným jmenovatelem je pravda. Z hlediska zdokonalování individuálního lidského života je v jejím systému na vše upozorněno. Svojí teorií a praxí nás vychovává a vzdělává jako celek a zve nás k povinnosti konat prospěšnou práci pro společnost. Jóga nám nic nevnucuje, vede nás k vlastnímu uvažování a k hledání pravdivého poznání. Jde jí o pravdu, kterou ve svém životě hledal, nalezl a vyučoval učitel a rektor Univerzity Karlovy, Mistr Jan Hus.

Radka Holická JÓGA PRO ZDRAVÁ ZÁDA 25.8.2024 (15:15-16:45)

Jsem fyzioterapeutka a lektorka jógy. Jóga mi vstoupila do života v roce 2011 a můj život změnila. Zjistila jsem, že je v řadě principů podobná moderní fyzioterapii, a tak ve své praxi kombinuji jógu v rámci fyzioterapie a fyzioterapii v rámci mých jógových lekcí. Tato kombinace mi přijde jako ideální spojení pro terapii řady obtíží.

KYČELNÍ KLOUB A JÓGA Kombinace fyzioterapie a jógy pro zdravá záda. Na tomto workshopu propojíme principy moderní fyzioterapie, zejména využijeme dynamickou neuromuskulární stabilizaci podle profesora Koláře s jógovými pozicemi a dechem.

Sylva Dundáčková Vědomé nastavení těla a jógová praxe 24. 8. 2024 (15:45-16:15)

Pro většinu lidí, ať už chodících, sedících nebo se zdravotním omezením, je důležité cítit se ve svém těle pohodlně a udržet si dobré zdraví. Jóga nabízí mnoho cest, jak hledat nebo znovu obnovovat vztah se svým tělem, myslí i prostředím. K tomu, aby nám v těle bylo dobře a mohlo fungovat v rámci denních aktivit většinou postačí přirozené rozsahy pohybu potřebné pro běžný život. Stejně jako při nastavení těla v pozicích není třeba hledat extrémů. V každodenním životě stejně jako ve světě jógy se velmi často potkávají dva protipóly “dobře” nebo “špatně”. Podíváme se na to, že jejich plynulé propojení může být pestřejší, hravější a zajímavější. V přednášce se také zaměříme na to, jak si při cvičení samostatných pozic všímat opor, které podrží. Jak praxi jógy přizpůsobovat momentálním pocitům, potřebám a limitům. Jak plněji vnímat, co se děje uvnitř nás, jaké signály tělo vysílá a jak jim můžeme vyjít vstříc.

Silvie Krčmová FYZIOJÓGA 24. 8. 2024 (16:15-16:45)

Před 25 lety jsem si vybrala ten nejkrásnější, celostní medicínský odbor fyzioterapii. Dnes po těch mnoha letech osobní praxe můžu říct, že věřím, že každé tělo se chce uzdravit. Jen k tomu potřebuje: Prostor, optimální podmínky uvnitř i kolem nás. Pozornost, osobní všímavost. Osobní Přístup, hledání nových (pohybových) možností. Plynutí, čas věnovaný jen sobě. A to vše jsem našla jak ve své jógové praxi, tak i v mé osobní praxi jako fyzioterapeutka. Mám v sobě obrovskou zvídavost o všechny jedinečné schopnosti našeho těla. Stále mě baví hledat možnosti, jakým způsobem naše tělo reaguje, chová se a přijímá a vysílá IN-formace, které nás formují nejen zevnitř, ale i zvenčí. To si představuji já, když se řekne FYZIOJÓGA. Hledání a objevování vlastního jedinečného ,,zatím,, nepoznaného potenciálu v každém z nás.

Zuzana Kornatovská: JÓGA NIDRA 24. 8. 2024 (17:00-17:30)

Zuzana Kornatovská Spolupracuje s odborníky v ČR i v zahraničí v oblasti podpory zdraví, zdraví a jógy. Specializuje se na aplikaci jógy v edukační praxi. Praktikuje jógu od dětství. Od roku 1998 je aktivní cvičitelkou jógy. Zaměřuje se na systém Pramhans Svámího Mahéšvaránangy. Jógu v denním životě. Významné a inspirativní jsou její zkušenosti se cvičením jógy u osob se sklerózou multiplex. Jógový spánek – Jóga nidra je velmi účinné jógové cvičení proti stresu a psychickému napětí, je to hluboká relaxační technika, při které jsou lidé mezi vědomím a podvědomím. Pomáhá také řešit problém psychického napětí a negativních psychických stavů. Jóga nidra se dá naučit pouze pod vedením zkušeného lektora jógy, který ví, jak člověka dovést do hluboké relaxace a zase zpět. Jóga nidra je kontraindikována u duševně nemocných osob, například se schizofrenií. Naopak, toto cvičení se velmi doporučuje lidem s neurózou.

Barbora Kutá 24. 8. 2024 Jóga mimo podložku - Psychologie východu (17:30-18:00)

“Jsem psycholožka, lektorka jógy a učitelka meditací. S jógou jsem se poprvé setkala před více než 10 lety a hned jsem cítila, že za fyzickým cvičením na skupinové lekci je něco víc. Jóga mi do života přinesla dovednost zachovat si klid i v bouřích náročných životních zkoušek. Ve své přednášce se budu věnovat tzv. jamě a nijamě, kterým jsem se zabývala ve své diplomové práci z psychologie. Západním jazykem lze říct, že jama a nijama popisují způsob myšlení, jehož osvojení pomáhá nalézt větší klid a spokojenost v životě. Jde o praktické principy, které jsou základem jógové praxe. Budeme se věnovat jednotlivým principům jamy a nijamy, ale také mému výzkumu, ve kterém jsem zkoumala, jak osvojení tohoto způsobu myšlení souvisí s tím, jak lidé prožívají stres, jak jsou v životě spokojení a jak vnímají naději do budoucna.”

Michaela Sedlářová „DRUHÝ MOZEK“ MIKROBIOM A YOGA 24. 8. 2024 (18:00-18:30)

Michaela Sedlářová se józe věnuje od r. 1992. Snaží se propojovat exaktní vědecké poznatky v oblasti mikrobiologie a mykologie s jógou, TČM a pohybovými aktivitami.
Míša je členkou České mikrobiomové společnosti ČLK JEP, členkou výboru České fytopatologické společnosti. Od roku 2018 lektoruje jógu a meditace v pro přátele, studenty a zaměstnance UP, vede workshopy pro seniory, dětskou univerzitu a učitele biologie. Její přednáška „DRUHÝ MOZEK“ MIKROBIOM A YOGA se zaměří na vliv asán a dechových technik na polohu a prokrvení orgánů, a následnou změnu dynamiky v mikrobiálních biofilmech.

Guru Yogi Suraj Náth Ji Gorakh Sabadi- rčení Guru Górakhnátha 24. 8. 2024 (18:45-19:45)

S přednáškou na téma Náth Vidya - moudrost Náthských Guruů vystoupí Zakladatel a Guru ašrámu v Dolní Čermné (www.yogashrama.cz) a Guru Gorakhnath Yogashrama v Indii (www.yogashrama.in). Yogi Sat Nath nositel nejvyšší iniciace tradice Náthů (původců Hatha yógy). Po absolvování tradičního výcviku nositel titulu Daršaný yógi (sjednoceného vhledu do reality).

Yogi Sat Nath Tradiční Tantra Jóga 24. 8. 2024 (19:45-20:45)

S přednáškou na téma TANTRA JÓGA vystoupí Zakladatel a Guru ašrámu v Dolní Čermné (www.yogashrama.cz) a Guru Gorakhnath Yogashrama v Indii (www.yogashrama.in). Yogi Sat Nath, nositel nejvyšší iniciace tradice Náthů (původců Hatha yógy). Po absolvování tradičního výcviku nositel titulu Daršaný yógi (sjednoceného vhledu do reality). Sat Nath se bude na kongresu věnovat vysvětlení tradice Tantra jógy. Osvětlí historii, tradici, způsoby praxe. Bude se věnovat typologii aspirantů, základním principům a pojmům. Vysvětlí zhrubohmotňování manifestace, zpětný tok sublimace sexuálních tekutin, transmutaci elementární podstaty hmoty, kultivaci a potenciál sexuálních tekutin a sexuality. Budou popsány také aspekty a obětiny tantrických rituálů.

Yogi Sat Nath Náth Vidya - moudrost Náthských Guruů 25. 8. 2024 (9:30-10:30)

S přednáškou na téma NÁTH VIDYA - MOUDROST NÁTHSKÝCH GURUŮ vystoupí Zakladatel a Guru ašrámu v Dolní Čermné (www.yogashrama.cz a Guru Gorakhnath Yogashrama v Indii (www.yogashrama.in). NÁTH VIDYA je nauka Náthské tradice o životě a světě, těle, mysli a veškerenstvu. Bude se věnovat Esenci duchovního života a původním tradicím Hatha yógy a také rčením Náthských Guruů.

Petr Kolísko VYBRANÉ JÓGOVÉ TECHNIKY A JEJICH VLIV NA AUTONOMNÍ NERVOVÝ SYSTÉM 25. 8. 2024 (10:45-11:15)

V letech 1993 – 2008 působil na Fakultě tělesné kultury UP na katedře funkční antropologie a fyziologie. Věnoval se problematice zdravotní tělesné výchovy a výzkumu efektů jógových cvičení na autonomní nervový systém. V letech 1994 – 96 absolvoval školu jógy v Severním Walesu. Po dobu působení na FTK UP Olomouc vedl cvičení jógy pro studenty univerzity. Na kongresech celostní medicíny v Jeseníku, Lázních Sedmihorky v letech 1996 – 2019, vedl tradiční semináře harmonizačních cvičení pro lékaře a terapeuty. Od roku 2008 působí v Karlových Varech. Věnuje se problematice psychosomatiky, regenerace a využití jógových technik v rámci komplexní lázeňské léčby. Od roku 2017 působí na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra Praha, kde přednáší problematiku biomedicíny ve wellness, regeneraci a hygienu. Autonomní nervový systém je evolučně nejstarším regulačním systém, který u zdravého člověka zajišťuje koordinaci, integraci a koherenci všech vnitřních orgánů. Disponuje vysokým stupněm vnitřní inteligence, která souvisí s propojením centrální nervové soustavy, periferního autonomního a motorického nervového systému. Vlivem jógových cvičení dochází k integrované psycho-neuro-endokrinní reaktivitě organismu, která se projevuje mimo jiné funkčními změnami sympatiku a vagu (parasympatiku). Cvičení a zvládnutí jógových technik aktivuje a vytváří na úrovni CNS postupně nová neuronální spojení, které umožňují ovlivnit psychickou a somatickou reaktivitu organismu. Metoda spektrální analýzy variability srdeční frekvence a specifická metodika jejího využití, umožňuje objektivizovat efekty jógových cvičení na funkční změny stavu autonomního nervového systému a může být využita jako metoda bioffedbacku.

Jan Galuszka JÓGA A OBĚHOVÝ SYSTÉM VE ZDRAVÍ I NEMOCI 25. 8. 2024 (11:15-11:45)

Vysokoškolské vzdělání: promoce na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v roce 1984, doktorandské studium na LF UP Olomouc s obhájením titulu Ph.D. v 2003, atestace z vnitřního lékařství I. stupně 1988, atestace z vnitřního lékařství II. stupně; 1992, atestace z kardiologie 2011, certifikovaná zkouška z akupunktury IPVZ Praha 2018. Profesní zaměření: Kardiální autonomní nervový systém, neurokardiologie, regulace srdečního rytmu a krevního tlaku, srdeční arytmie, hypertenze, ortostatická intolerance, neinvazivní kardiologická diagnostika, obstrukční spánková apnoe. Odborné aktivity: aktivní účast na odborných konferencích doma i v zahraniční (Evropa, USA, Asie). Autor a spoluautor více než 4 desítek odborných článků. Poznámky k historii jógy. Současné podoby jógy, její principy a základní termíny. Zdravotní limity v jógové praxi. Souhrn základů reflexní kontroly kardiovaskulárního systému Zdravotní účinky jógy a její účast v modulaci regulačních mechanismů krevního oběhu z pohledu klinické neurokardiologie. Klinická část přednášky se zaměřením na jógu v kontextu vybraných chorobných stavů ve světle medicíny založené na důkazech.

Hana Zákopčanová Srovnalová 25. 8. 2024 (11:45-12:15)

MUDr. Hana Zákopčanová Srovnalová, Ph.D., která se ve své přednášce bude věnovat tématu Jóga a její přínos v oboru neurologie, říká o jóźe: “Jóga mne provází již od dospívání - nejdříve na úrovni tělesně-zdravotního cvičení, dechových technik a stravování (jako systém Hathajóga či Jóga v denním životě) v pozdějším věku při hlubším studiu a duchovním prožitku již jako „způsob života“. Díky neurologické praxi a osobní zkušenosti pozoruji, jak jóga pomáhá chronickým, ale i akutním pacientům při zvládání hendikepu a posilování tělesné a mentální kondice.” V přednášce se zaměříme i na limitace při cvičení a omezení u určitých dg.

Guru Yogi Suraj Náth Ji Fundamentals of Life, Spirituality and Meditation: Attention or attending and Thought of thinking 25. 8. 2024 (13:30-15:00)

Na kongresu se můžete těšit na vystoupení zástupce tradiční indické jogy inda Guru Yogi Suraj Náth Ji, autora knihy "Insight into Meditation and Yoga", s názvem ZÁKLADY ŽIVOTA, SPIRITUALITY A MEDITACE. V letech 1973-1977 studoval filozofii na New arts and commerce college, Ahmednagar a Pune University. V roce 1988 byl iniciován Nádí-Pavitrí Diksha ze strany Guru Yogi Buddha Nath Ji, V roce 1992 byl iniciován Cheera Diksha ze strany Guru Yogi Bij Nath Ji. Základy života, spirituality a meditace: V celém našem životě existují v podstatě jen dva různé potenciály: 1. Pozornost nebo účast. 2. Myšlení nebo myšlení. Tito dva nejsou protiklady, ale v podstatě jsou odlišný; a v naší mysli, vědomí, není žádný jiný potenciál.

Kateřina Podlešáková Co je a co není ájurvéda aneb proč a jak aplikovat ájurvédu u nás? 25. 8. 2024 (15:15-16:45)

Postupným prohlubováním praxe jógy a ovlivněna předešlým studiem a vědeckou praxí v biochemii jsem se začala přirozeně ptát, co je „zdravé“. Pozorovala jsem, že to, co je prospěšné pro jednoho, jinému tolik neprospívá. Odpovědi jsem postupně začala nacházet v ájurvédě. Vystudovala jsem tříletý obor “Ájurvédský terapeut” v Ájurvédské Gurukule pod vedením MUDr. Martiny Ziskové. Studium bylo završeno klinickým studijním pobytem na ájurvédské klinice Gomatek v Goa (Indie). Převést teorii do praxe však není vůbec snadné a zde patří můj velký dík ájurvédské lékařce (a mé blízké přítelkyni) Vaidye Sayali Dhodapkar, od které mám tu čest se učit klinickému smýšlení (a vnímání) přímo u pacientů. Na ájurvédě je velmi zajímavé, že jakkoli je to stará věda (véda), je velmi univerzální a použitelná kdykoliv a kdekoliv. Proto i u nás v moderní Evropě, v České republice, má své místo. Ájurvéda je v první řadě systém, jež má svá pravidla a zákonitosti aplikovatelné v souvislostech ke stavu a danostem každého jednotlivce. Cílem této přednášky je seznámit posluchače se základními ájurvédskými principy, které mohou začít aplikovat do svých životů nejlépe hned.

Guru Yogi Suraj Náth Ji

1973-1977 studium filozofie na New arts and commerce college, Ahmednagar a Pune University.
1988 Iniciační obřad Chotti Diksha ze strany Guru Yogi Buddha Nath Ji
1992 Iniciační obřad Cheera Diksha ze strany Guru Yogi Bij Nath Ji
1990-1991 studium jógy na Kaivala Dham Yoga Collage, Lonevala
1991-2000 Vipassana International Academy Dhamagiri, Igatpuri, Nashik

Autor knihy "Insight into religion and meditation"

Základy života, spirituality a meditace: V celém našem životě existují v podstatě jen dva různé potenciály: 1. Pozornost nebo účast. 2. Myšlení nebo myšlení. Tito dva nejsou protiklady, ale v podstatě jsou odlišný; a v naší mysli, vědomí, není žádný jiný potenciál.